Ajalugu

 

 

TOPi Ujumisklubi loodi 1994.a. sügisel.

Kõik need aastad on klubi koduks olnud TOP SPA ujula.

2008. a. loodi klubi juurde TOPi Ujumiskool.

Klubi loomisest peale on klubi juhatanud ja ka peatreenerina töötanud Ain Kaasik ning kooli juhatanud ja treeneritööd teinud Heidi Kaasik.

2007.a. asus klubis treenerina tööle Raily Maalust ja aasta hiljem liitus meiega Grete Õun. 2014.a. aitab ujujate jõusaali treeninguid läbi  Aarne Vello Kersa. Ujumiskursusi juhendab Marje Laar.

Oma kahekümne  kolme tegevusaasta jooksul on klubis ujumisõpetust saanud ja üksteise seltskonda nautinud sajad noored. Paljudest neist, on tänaseks saanud tublid noored inimesed, kellel ülikoolidiplom taskus. Jaak Savvi, Laura Nuudi , Martti Aljand , Annika Saarnak , Maris  Visse, Lauri Käi, Herol  Marjak,  ja Kätlin  Sepp on õppinud ujumisstipendiaatidena USA tuntud ülikoolides ning nüüd juba koolid lõpetanud. Merle Liivand jätkab õpinguid Miamis ning on kuulsa ujumisvahendite tootja FINISi  edasimüüja ning  käepikendus Euroopas ja mujalgi maailmas.

Aastate jooksul on klubist võrsunud mitmeid Eesti rekordite püstitajaid  ning  omavanuste rekordite omanikke individuaaldistantsidel ja teateujumistes – Martin Viilep, Jaak Savvi, Maria Albert, Laura Nuudi, Martti Aljand, Herol Marjak, Annika Saarnak, Kätlin Sepp, Sigrid  Sepp , Pjotr Degtjarjov, Lauri Käi, Katriin Kersa , Tess Grossmann ,Kristjan  Jürisoo,Karleen Kersa, Karin Iilane , Margaret Markvardt, Meribel Saar , Mai Riin Salumaa  , Janter  Suun ja Mark Sovtsa.

Tähtis koht klubi tegevuses on ujumisalgõpetuse andmine, kuid meie klubi põhieesmärkideks on läbi aastate kestva treenininguga tippujujate koolitamine.

Alustame kõige noorematega, kellele jagame ujumise algtõdesid. Ujumisoskus omandatud, asuvad nad osalema  erinevates noortele mõeldud ujumissarjades  ning ajapikku siirduvad juba vabariiklikku Noortesarja. Edasi algab juba päris ujujatee. Algatuseks stardid Eesti Noorte Meistrivõistlustel ja siis juba Eesti Juunioride ja Täiskasvanute Meistrivõistlustel.

Tubli treenimine on viinud meie klubi noored ujujad Olümpiamängudele, Maailmameistrivõistlustele ja Euroopa MV-tele nii pikal kui ka lühikesel rajal, Juunioride Maailmameistrivõistlustele, Euroopa Juunioride MV-tele, Põhjamaade Juunioride MV-tele, Põhjamaade Noorte MV-tele, Euroopa Noorte Olümpiapäevadele, Gümnasiaadile ja Universiaadidele, Maailma Karikavõistluste etappidele. Samuti on võetud osa erinevatest ujumisfestivalidest Euroopas – Stockholm Summer Games, Darmstadt International Swim Meet, Anykcsiai Sprint, Tonttu Uinnit ja kõigist Eesti Meistrivõistlustest ning Lühiraja Meistrivõistlustest.

Väljapaistvaimad tulemused on saavutanud Martti Aljand, kes 2012.a. saavutas Prantsusmaal Chartresis  Euroopa Lühiradade Meistrivõistlustel kaks medalikohta. Prantsusmaalt naases Martti hõbemedaliga 100m rinnuliujumises ning pronksiga 100m kompleksujumises. 2011.a.  Poolas Szszcenis Euroopa Lühiradade Meistrivõistlustel saavutas Martti  100m kompleksujumises pronksmedalile. Samal võistlusel oli ta 100m rinnuliujumises 4. 2006.a. oli ta Lühiraja MM-il Shanghais 9. koha 200m kompleksis, 2005.a. Lühiraja EM-il Triestes 6. koha 100m kompleksis ning 11. koha 200m kompleksis ja 2005.a. suvel Euroopa Juunioride Mv-l Budapestis 4. koha 200m kompleksis. Napilt jäi ta poolfinaali ukse taha Maailma Meistrivõistlustel Roomas 2009 a. ning väga edukalt osales Euroopa Lühiradade MV Istanbulis 2009.aastal.Samuti kuulus Martti Beigingi Olümpiamängudel Eesti võiskonda.

Esimestel Noorte Olümpiamängudel 2010.a. Singapuris, kuulusid Eesti võistkonda 2 meie klubi ujujat: Katriin Kersa ja Pjotr Degtjarjov. Katriin saavutas 50m kroolisprindis 20. koha ning Pjotr oli kroolisprindis 9.kohal.Teistel Noorte Olümpiamängudel Nangingis 2014.a. osales Eesti võistkonnas meie klubi ujuja Karleen Kersa,kes 50m rinnuliujumises pääses poolfinaali ja saavutas kokkuvõttes 14.koha.

Maailma – ja Euroopa MV-l on osalenud mitmekordne Eesti rekordiomanik Martin Viilep. 1999.a. Universiaadil Palma de Mallorcal saavutas mitu Eesti rekordit ujunud Jaak Savvi 7. koha ja  2013.a.  Universiaadil  Kaasanis  saavutas mitmeid Eesti  rekordeid ujunud Pjotr Degtjarjov 8.koha ja koos klubikaaslase Kristjan Jürisooga oldi 8. ka 4x100m kombineeritud teateujumises. 2009.a.Roomas MMil osales ka Kätlin Sepp seliliujumisdistantsidel ning 2013.a. Barcelona MM-il oli Pjotr 50m vabaujumises 32. 2015.a. osales MMil Kaasanis  Sigrid  Sepp. EM-il Londonis 2016.aastal osalesid Kätlin Sepp, Sigrid Sepp, Karleen Kersa ja Margaret Markvardt.

Maailma Lühiradade Meistrivõistlustel ja Euroopa Lühiradade MV-stel on samuti osalenud Kätlin Sepp ja Annika Saarnak. Annika ujus 2012.a. Chartresis 100m liblikujumise poolfinaalis ja lõpetas võistluse 14. kohaga.  2009.a. Rijekas pääses ta  100m liblikujumises ka poolfinaali.2010.a. Hollandis Eidnhovenis osalesid Euroopa Lühiraja Meistrivõistlustel Kätlin Sepp, Katriin Kersa ja Tess Grossmann ning Pjotr Degtjarjov. Pjotr pääses 50m vabaujumises poolfinaali ja saavutas tihedas meeste konkurentsis 15.koha. 2012.a. pääses Pjotr 100m vabaltujumises samuti poolfinaali ning Martti  Aljand ja Pjotr saavutasid koos Andres Olviku ja Martin Liivamärga  4x 100m kombineeritud teateujumises Euroopa paremate võistkondade hulgas hinnalise 5. koha.  Samuti saavutas Prantsusmaal  5. koha segateatevõistkond, milles ujusid TOPikad Triin Aljand, Annika Saarnak,Andres Olvik ja Martti Aljand.se Kätlin Sepp ja Pjotr Degtjarjov osalesid ka Lühiraja MM-l Dubais 2010. aastal. 2013.a. Euroopa Lühiraja MV  Taanis Herningis osalesid Pjotr Degtjarjov, kes saavutas 100m vabalt ujumises poolfinaalis 16. koha. Kätlin Sepp oli 100m seliliujumises poolfinaali 20. Osalesid veel Tess Grossmann , Karleen Kersa ja Kristjan Jürisoo. 2014.a. Doha Lühiraja Maailma Meistrivõistlustel osalesid Tess Grossmann ja Karleen Kersa.

2011.a. suvel saavutas Pjotr Degtjarjov Euroopa Juunioride Meistrivõistlustel Belgradis kontinendi kiireimate sprinterite seas 50m vabaltujumises tubli 6. koha. Poolfinaalides on ujunud Kätlin Sepp, Sigrid Sepp ja Paula Brit Siimar.
Põhjamaade Juunioride MV-l on Eestile medaleid võitnud Martin Viilep, Jaak Savvi, Merli Suurväli, Martti Aljand, Maris Visse, Herol Marjak , Kätlin Sepp, Katriin Kersa , Lauri Käi, Pjotr Degtjarjov ja Kristjan Jürisoo.
Põhjamaade Noorte MV-lt on kulla võitnud Sigrid Sepp . 2014.a. ujus Margaret  Markvardt endale kaela kaks hõbemedalit. 2015.a. võitis Janter Suun ind. hõbemedali ja teateujumistes kulla, hõbeda ja pronksmedali. Kolm hõbe- ja ühe pronksmedali on võitnud Lauri Käi ning pronksmedali nii Katriin Kersa kui ka Pjotr Degtjarjov.

Peale pikkade võistlusreiside, mis on ulatunud mitmetesse maailma paikadesse, on koos läbi viidud hulga treeninglaagreid. Neist põnevaimad on toimunud Maltal, Küprosel, Türgis, Kreetal, Hispaanias- Gran Canarial, Tenerifel, Tais, Dubais ,Ameerika Ühendriikides ning Lõuna Aafrikas Pretorias , Font Romeu Keskmäestiku Keskuses ja Kariibidel  Curacaos.

Talvel on käidud suusamõnusid nautimas Kurgjärvel, Otepääl, Himosel ja Slovakkias.

Samuti on traditsiooniks saanud iga-aastane rattalaager Hiiumaal, Saaremaal või Haapsalus, suvelaager Kurgjärvel ja kevad-sügislaagrid Vinnis , Kuremaal või Haapsalus.